Jak uzyskać najkorzystniejsze warunki kredytu hipotecznego?

Na początku najważniejszym krokiem będzie ustalenie, na jaką kwotę Cię stać i jakiego rodzaju kredyt hipoteczny możesz potrzebować, aby zakupić swoje wymarzone mieszkanie. W tym celu należy zrobić rozeznanie, który bank jest w stanie zaoferować najkorzystniejszy kredyt hipoteczny i udać się w celu poznania szczegółów danej oferty kredytowej.

Co bank bierze pod uwagę udzielając kredytu hipotecznego?

Na pewno kredytodawca zacznie od przeprowadzenia bardzo szczegółowego badania zdolności kredytowej oraz poprosi o zaświadczenie o dochodach oraz spyta o warunki naszego zatrudnienia. Jest to zazwyczaj wykorzystywane do określenia ile dany bank jest gotowy pożyczyć i na jak długi okres czasu. Dodatkowo powinien poinformować nas, jakie trzeba spełnić warunki, aby taki kredyt hipoteczny uzyskać oraz udzielić nam informacji na temat wszelkich usług, opłat i prowizji. Poza przedstawieniem swoich dochodów istotnym faktem będzie to czy posiadamy jakieś dodatkowe zobowiązania, inne kredyty lub karty kredytowe. Bank poinformuje również, jaki wpływ na spłatę rat kredytu hipotecznego będzie miał wzrost stóp procentowych w przyszłości. Ponieważ kupowane mieszkanie pełni funkcję gwaranta i będzie stanowiło zabezpieczenie wymagane przy wpisie do umowy kredytu hipotecznego, bank może wymagać dodatkowej wyceny nieruchomości, która pomoże ustalić rzeczywistą wartość rynkową nieruchomości, która niekiedy może być znacznie niższa niż cena mieszkania czy domu deklarowana przez sprzedającego.

Jak to jest z tymi ratami kredytu hipotecznego?

Pieniądze, które pożyczasz nazywane są kapitałem, ale do momentu spłaty całej kwoty pożyczkodawca nalicza od nich odsetki. Jeśli zdecydujesz się na spłatę kredytu hipotecznego w równych ratach, kapitał i liczone od niego odsetki będą zmienne. Na początku spłacasz większą część odsetek niż samego kapitału. Natomiast, jeśli zdecydujesz się na raty malejące to wtedy część kapitałowa jest niezmienna i odsetki naliczają się, co miesiąc od niższej kwoty. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które planują wcześniejszą spłatę całej kwoty uzyskanego kredytu hipotecznego, aczkolwiek trzeba pamiętać, że jest to rozwiązanie bardziej obciążające finansowo.