Czym jest i na czym polega internetowa giełda długów? Odpowiadamy!
Internetowa giełda długów to nic innego jak zestawienie danych osób mających na swoim koncie długi, które wierzyciel postanowił sprzedać i udostępnić. Co robić kiedy znajdziemy swoje nazwisko na platformach takich jak giełdy wierzytelności?
Giełda długów: co to takiego?
Giełdy wierzytelności to ogólnodostępne platformy internetowe, na których wierzyciele zamieszczają informacje, a dokładniej mówiąc dane osobowe dłużników. Nie są to jednak tylko i wyłącznie dane informacyjne, ale również oferty sprzedaży wierzytelności. Handlowanie wierzytelnością jest niestety zgodne z obowiązującym prawem, przez co ciężko jest usunąć umieszczone na platformie dane.
Do głównych funkcji giełdy wierzytelności możemy zaliczyć oczywiście upublicznienie dotychczas poufnych informacji na temat danych dłużnika oraz jego długów. Dość dużym minusem tego typu portali internetowych jest to, że każdy może umieścić na niej dane swojego dłużnika, bez szczególnej identyfikacji.
Jakie dane trafiają na giełdę długów?
Wbrew pozorom bardzo łatwo jest znaleźć się na giełdzie długów. W internecie możemy bez większych problemów znaleźć co najmniej kilka takich platform, na których wierzyciele umieszczają dane swoich dłużników. Mowa tu o osobach, które mają zaległości z tytuły niezapłaconych pożyczek prywatnych czy faktur po terminie. Na giełdach wierzytelności nie znajdziemy jednak informacji udostępnianych przez jakikolwiek bank, który mógłby przekazać tam dane dotyczące niespłacanych kredytów.
Giełdy wierzytelności posiadają dane takie jak imię oraz nazwisko dłużnika lub nazwa firmy w przypadku zadłużenia przedsiębiorstwa, miejscowość zamieszkania lub siedziby firmy, a także kwota długu. Dodatkowo możemy również znaleźć informacje na temat podstaw wierzytelności czyli swego rodzaju potwierdzenia, że dług istnieje.
Co zrobić gdy nasze dane znajdą się na giełdzie długów?
Nie ma co ukrywać – trafienie na giełdę dłużników to spory problem dla każdego, kto się na niej znajdzie. Na giełdzie dłużników mogą znaleźć nas nie tylko znajomi i bliscy, ale różnego rodzaju przedsiębiorstwa i instytucje, które mogą chcieć zweryfikować naszą osobę, a dokładniej mówiąc podane przez nas dane, pod względem wierzytelności. Jak więc usunąć własne nazwisko z giełdy długów? To dość proste. Wystarczy spłacić swoje długi, a następnie dopilnować aby wierzyciel usunął nasze dane z giełdy wierzytelności. W razie jakichkolwiek trudności finansowych utrudniających spłatę długu, warto porozmawiać z wierzycielem i prosić o rozłożenie długu na dogodne raty. W tym celu warto spisać odpowiednią umowę, która zabezpieczy obydwie strony tej sprawy.