Wynajem floty — kto może z niego skorzystać i jakie dokumenty należy przedstawić?

Skoro tutaj jesteś, zapewne zastanawiasz się nad tym, czy wynajem długoterminowy floty będzie dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem. Musisz wiedzieć, że to rozwiązanie jest dedykowane zarówno dużym korporacjom, jak i przedsiębiorstwom z sektora MŚP. Wynajem floty to podstawowa działalność firm wynajmujących samochody.

Wynajem floty samochodowej pomaga zaplanować budżet, dlatego chętnie wybierają go osoby, którym zależy na wygodnych rozwiązaniach, w których procedury są uproszczone do minimum. Formalności ograniczają się tak naprawdę do podpisania umowy. Co więcej, rynek samochodów jest niezwykle elastyczny i otwarty na taką propozycję.

Niektóre firmy wynajmujące stawiają na wynajem długoterminowy floty dla nowopowstałych firm, a także mikro przedsiębiorców, w tym właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych. Co ciekawe, niektóre podmioty stawiają także na wynajem samochodów dla osób fizycznych, które nie posiadają działalności gospodarczej.

Wynajem długoterminowy floty — jakie dokumenty są potrzebne, aby wziąć samochód w najem?

Decydując się na wynajem floty samochodowej nie musisz obawiać się wielu formalności, które będą ciągnęły się godzinami czy dniami. Proces ten jest maksymalnie uproszczony. Wiele firm, które kierują wynajem floty do przedsiębiorców, pozwala na złożenie wniosku online. Dzięki temu przedsiębiorca unika przedkładania jakichkolwiek dokumentów. Te należy przedstawić dopiero w chwili podpisywania umowy. To, jakie dokumenty należy przedstawić, zależy od statusu przedsiębiorcy.

Jeżeli jesteś członkiem zarządu spółki prawa handlowego, musisz przedłożyć:

  • zaświadczenie o numerze NIP i REGON;
  • wpis z KRS (nie może być starszy niż 3 miesiące);
  • umowę spółki w formie aktu notarialnego, w której zawarte są wszelkie aneksy.

Jeżeli natomiast jesteś właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej, musisz przedstawić:

  • wpis do ewidencji działalności gospodarczych;
  • potwierdzenie rejestracji w US wraz z wszelkimi aneksami;
  • umowę spółki, jeśli wynajmującym jest spółka cywilna;
  • zaświadczenie o numerze NIP i REGON;
  • ksero dowodu osobistego poręczyciela oraz leasingobiorcy, a jeśli najemcą będzie spółka cywilna — ksera dowodów osobistych wspólników.