Pożyczka w banku, a może kredyt gotówkowy, lub hipoteczny?

Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, lecz nie korzystałeś dotąd z usług pożyczkowych i nie wiesz, na jaki kredyt się zdecydować? Form finansowania jest wiele, a wybór właściwej, zależy od Twojej sytuacji oraz przeznaczenia pozyskanych środków.

 

Kredyt gotówkowy, samochodowy lub hipoteczny

 

Gdy pojawia się potrzeba pozyskania zastrzyku finansowego, większość osób decyduje się na kredyt gotówkowy w banku. Pożyczone w ten sposób środki można przeznaczyć na dowolny cel. Ten rodzaj produktu finansowego jest stosunkowo łatwo dostępny. Z niewielkiego kredytu mogą skorzystać prawie wszystkie osoby posiadające stałe źródło dochodu. Jeśli chodzi o wysokie sumy pieniędzy, sprawa może być nieco bardziej skomplikowana.

 

Osoby, których przychody są za małe, aby mogły dostać od banku interesującą ich kwotę, mogą wziąć np. kredyt hipoteczny. Zabezpieczeniem dla takiego zobowiązania będzie wówczas mieszkanie lub dom klienta, a nie jego dochód. Jeżeli kredytobiorca nie będzie wpłacał ustalonych rat na konto banku, instytucja ta może odzyskać należności z nieruchomości.

 

Jednym z popularnych produktów pożyczkowych jest także kredyt samochodowy. Pozyskane tą drogą pieniądze mogą zostać wykorzystane na zakup auta. W większości przypadków zabezpieczenie dla banku stanowi wtedy dany samochód, na którego kupno przeznaczone zostały środki z kredytu. Oznacza to, że np.:

 

– oficjalnym właścicielem pojazdu do momentu spłaty zadłużenia pozostaje bank; 

– oficjalnym właścicielem jest klient, lecz bank może przejąć auto, jeżeli kredytobiorca nie wywiąże się z umowy.

 

Czym różni się kredyt hipoteczny od pożyczki hipotecznej?

 

Zarówno kredyt gotówkowy jak i pożyczkę hipoteczną można przeznaczyć na dowolny cel – nie ma też konieczności informowania banku o jego przedmiocie. Inaczej ma się natomiast sprawa w przypadku kredytu hipotecznego.  Pieniądze pożyczone przez bank w ramach tej usługi możemy wykorzystać jedynie na kwestie związane z nieruchomością. Może to być np. remont, zakup domu lub dobudowa.