Co to jest kredyt konsolidacyjny
Kredyt konsolidacyjny pozwala stanąć na nogi tym, których pojedyncze zobowiązania pieniężne są zbyt wysokie, biorąc możliwości spłaty tych osób. Istotą kredytu konsolidacyjnego jest połączenie minimum dwóch zobowiązań w jedno (korzystniejsze dla kredytobiorcy).
Jakie zobowiązania można skonsolidować?
Konsolidacja może dotyczyć różnych zobowiązań zarówno wobec banków, jak i instytucji pozabankowych. Można skonsolidować pożyczki pozabankowe, kredyty konsumpcyjne, samochodowe, hipoteczne lub pozostałe zobowiązania w banku i innych instytucjach. Istotą dobrze zbudowanej oferty kredytu konsolidacyjnego jest takie dostosowanie wysokości miesięcznej raty, aby bez najmniejszego problemu było możliwe ich regulowanie. Zwykle bowiem „nowa rata” jest znacznie niższa od sumy dotychczasowych zobowiązań, a to jest ratunkiem przed popadnięciem w olbrzymie zadłużenia i dodatkowo wpisy do BIK-u. Jest to możliwe dzięki wydłużeniu okresu kredytowania, co teoretycznie nie jest korzystne, ale w praktyce jest to skuteczny sposób na wyjście z piramidy długów.
Dlaczego warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?
Kredyt konsolidacyjny pozwala odzyskać płynność finansową. Regulując mniejszą jedną ratę, można dość mocno odciążyć budżet domowy. Płacąc jedną ratę w jedynym terminie, można uniknąć płacenia odsetek za zwłokę, wynikającą z regulowania danych zobowiązań po terminie. Niższa jedna rata to większa płynność domowego budżetu i szansa na wyjście z zadłużenia.
Kto może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?
Ze względu na szczególny charakter kredytu konsolidacyjnego skierowanego dla osób terminowym regulowaniem zobowiązań i już zadłużonych, raczej nie zdarza się, aby nie otrzymać pomocy z banku. Jeśli dana osoba ma długi, nie nadąża z płatnościami terminowymi swoich zobowiązań, warto połączyć je w jedną mniejszą ratę. Takie połączenie zobowiązań, mimo że będzie trzeba płacić dłużej, pozwoli uniknąć naliczania odsetek karnych za opóźnienia. Dlatego nie do końca i nie zawsze będzie tak, że spłata kredytem konsolidacyjnym zobowiązań wobec firmy będzie w ogólnym rozliczeniu droższa.