Foreldrepenger – co warto wiedzieć?

Foreldrepenger to bardzo często pojawiające się pojęcie, a mimo to widać, że wciąż wielu z nas nie wie, o czym dokładnie mowa. Ty również masz wątpliwości z określeniem znaczenia słowa foreldrepenger? Chętnie pomożemy Ci je rozwiać, więc koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego tekstu!

Czym jest foreldrepenger? 

Termin foreldrepenger pojawia się ilekroć mówi się o systemie socjalnym w Norwegii, ponieważ mamy do czynienia z rodzajem zasiłku rodzicielskiego. Tego typu świadczenie wypłacane jest parom, którym urodziło się dziecko, a jego wypłacaniem zajmuje się Urząd Pracy i Polityki Socjalnej w Norwegii. Foreldrepenger ma za zadanie zapewnić świeżo upieczonym rodzicom źródło dochodu przez okres 49 tygodni lub nawet 59 tygodni. Wysokość zasiłku rodzicielskiego jest  ustalana na podstawie średniego norweskiego wynagrodzenia. Najczęściej można uzyskać nawet do 100% norweskich zarobków przez okres 49 tygodni lub 80% przy urlopie 59 tygodni.

Warunki przyznania foreldrepenger w Norwegii

Choć ogólnie świadczenie foreldrepenger należy się osobom, którym urodziło się dziecko, to wcale nie oznacza, że każdy od razu może liczyć na dodatkowe środki. Świadczenie przyznawane jest jedynie osobom, które były aktywne zawodowo i uzyskiwały z tego tytułu dochód. Dokładniej mówiąc Foreldrepenger można otrzymać, gdy wykaże się uzyskiwanie dochodów w przeciągu 6 z ostatnich 10 miesięcy. To jednak nie wszystko. Wymaga się również wypracowania dochodu równego co najmniej połowie kwoty G. 

Jak ubiegać się o zasiłek rodzicielski w Norwegii?

Aby ubiegać się o zasiłek rodzicielski w Norwegii, konieczne jest dopełnienie formalności oraz skompletowanie pełniej dokumentacji, którą następnie należy złożyć do Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej. NAV oczekuje przedłożenia karty ciąży, a więc dokumentu, który potwierdzi ciążę oraz datę porodu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że musi to być dokument wystawiony przez lekarza, a jego wydanie nie powinno odbyć się wcześniej niż po 26 tygodni ciąży. Jeśli karta ciąży jest w języku polskim, to trzeba jeszcze pamiętać o jej przetłumaczeniu na język angielski lub norweski. 

Do tego potrzebny jest również akt urodzenia dziecka, czy dokument, który potwierdza, że drugi rodzic bezpośrednio po porodzie wraca do pracy lub dalszej nauki. Foreldrepenger wiąże się również z przedłożeniem dokumentacji związanej z rejestracją pobytu rodziców w Norwegii lub pozwolenia na pobyt. Do tego konieczne jest też przedłożenie odcinków z pensji z ostatnich 6 przepracowanych miesięcy.