Konto za zero – czy na pewno?

Kto z nas nie chciałby mieć konta bankowego pozbawionego opłat. Przed wyborem banku pewnie część z nas sprawdzała możliwość stworzenia konta za zero. Okazuje się, że takie oferty istnieją, ale czy banki reklamujące się jako darmowe naprawdę są pozbawione kosztów?

No właśnie, wiele reklam kont za zero ma przypisaną gwiazdkę, którą warto sprawdzić. Często prowadzenie konta jest faktycznie darmowe, ale jedynie po spełnieniu określonych warunków. Chociaż to też nie jest regułą, kilka banków udostępnia takie konta za zero bez żadnych ograniczeń, a te które takie zasady posiadają, wymagają od ciebie np. zasilania konta określoną kwotą miesięcznie. Zastanawia cię dlaczego akurat za takie z pozoru zwykłe przelewy na konto banki zwalniają z opłat? To proste, zarabiają na nich.

Każde miejsce w którym płacimy kartą, najczęściej są to sklepy przekazuje część pieniędzy do banku z którego jest karta. Każdy właściciel sklepu płaci prowizję za proces obsługi karty
i maksymalnie 0.5% wydanej przez nas kwoty wędruje do banku w którym posiadamy kartę. A więc czym więcej mamy na koncie, tym więcej kupimy za pomocą karty, a czym więcej kupimy, tym więcej zarobi bank. W ten sposób twoje „darmowe konto” jest opłacane przez właścicieli sklepów, którzy podnoszą ceny towarów będąc świadomi faktu opłat jakie ponoszą przez obsługę kart. Tak więc ostatecznie za konto i tak płacisz ty sam chociaż nie masz o tym pojęcia.

Niektóre banki nie wymagają żadnych dodatkowych kosztów, ale są miejsca gdzie jest jeden warunek oraz takie gdzie musimy spełnić aż dwa warunki, lub jeden restrykcyjny. Konta bezpłatne bezwarunkowo oferuje np. T-Mobile i mBank w ofercie konta smart. Nie musimy systematycznie wpłacać na konto pieniędzy czy wykonywa transakcji naszą kartą co czyni taką ofertę dla nas naprawdę atrakcyjną. Banki mające jeden warunek to chociażby bank Millennium gdzie studenci muszą użyć karty raz w miesiącu aby uniknąć opłaty 4zł. Przykładem kilku zasad jest oferta Pekao gdzie należy miesięcznie wpłacać 500 zł a kartą wykonać cztery transakcje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *