Zakup nieruchomości na kredyt hipoteczny

Jeśli znalazłeś nieruchomość, którą chcesz kupić, a nie masz na nią gotówki warto sprawdzić, czy i który bank będzie zainteresowany jej sfinansowaniem. Zacznij od sprawdzenia swojej zdolności kredytowej. Bank w momencie ubiegania się o kredyt hipoteczny i tak przyjrzy się Twojej sytuacji finansowej i będzie ją analizował indywidualnie. 

Twoje dochody mają wpływ na uzyskanie kredytu hipotecznego

W różnych bankach obowiązują różne zasady i wymagania dotyczące dokumentów potrzebnych do uzyskania kredytu hipotecznego, ale najważniejsze będą Twoje dochody. Jeśli chodzi na przykład o zatrudnienie większość banków wymaga umowy na czas nieokreślony i nie są przytulne innym formom umów. Niektóre poproszą Cię o świadectwo pracy wypełnione przez dział kadr Twojej firmy, inne będą wymagały jedynie historii rachunku bankowego z ostatnich 12 miesięcy, popartej deklaracją podatkową PIT. Jeszcze większe różnice występują w przypadku uzyskiwania dochodów z tytułu prowadzenia własnej firmy, w zależności od rodzaju firmy i wymagań danego banku, możesz zostać poproszony o księgi rachunkowe za 2 lata wstecz, deklaracje PIT lub nawet faktury od partnerów biznesowych. 

Dlaczego zdolność kredytowa jest tak ważna?

Dla banku będzie ważne to, żeby Twoje miesięczne raty wszystkich kredytów nie przekroczyły 60% Twoich miesięcznych dochodów netto, a więc upraszczając, gdy zarabiasz 10000 złotych netto, to bank nie pozwoli Ci, aby Twoje miesięczne raty kredytu hipotecznego wraz z innymi zobowiązaniami kredytowymi były wyższe niż 6000 złotych miesięcznie. Można więc powiedzieć, że Twoja maksymalna zdolność kredytowa wyniesie 6 tysięcy pomnożone przez 360 miesięcy (jest to okres 30 lat, czyli maksymalny okres kredytowania w tej chwili). Oczywiście żeby mieć dokładne i wiarygodne dane warto skorzystać z symulatora kredytu hipotecznego, który wyliczy nam zdolność kredytową w poszczególnych bankach. Wtedy na podstawie takiego rankingu pożyczek hipotecznych będziemy mogli łatwo zorientować się, z której oferty kredytu hipotecznego i w którym banku skorzystać. Pamiętajmy też, że bank weźmie pod uwagę również Twoje koszty życia, limity na kartach kredytowych i inne zobowiązania. Wszystko to będzie traktowane, jako dodatkowe miesięczne obciążenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *