Na jaką kwotę się ubezpieczyć?

Decydując się na ubezpieczenie zastanawiamy się często na jaką kwotę powinniśmy się ubezpieczyć. Internetowy kalkulator ubezpieczeń wymaga między innymi wypełnienia formularza dotyczącego sumy ubezpieczenia. Jest to maksymalna kwota, na którą możemy zostać ubezpieczeni. Dotyczy to zarówno ubezpieczenia domu i mieszkania, jak i na przykład ubezpieczenia samochodu.

Porozmawiajmy o pieniądzach

Im wyższa będzie kwota ubezpieczenia, tym szersze zabezpieczenie w przypadku wystąpienia szkody i wyższe odszkodowanie. Pamiętajmy jednak, że wybrana przez nas kwota ubezpieczenia musi być realna i nie może przekraczać rzeczywistej wartości mieszkania czy samochodu.

Od wybranej przez nas kwoty ubezpieczenia zależeć będzie wysokość regularnie opłacanej składki. W przypadku znaczących sum zobowiązań ubezpieczeniowych kwota składki może być wysoka. Warto spokojnie przemyśleć, czy takie zobowiązanie jest dla nas opłacalne.

Ile to jest warte?

Wysokość składki ubezpieczeniowej wynika nie tylko z czasu i zakresu ubezpieczenia, ale też z wartości przedmiotu ubezpieczenia, np. nieruchomości czy samochodu. Korzystając z internetowego kalkulatora musimy wprowadzać rzeczywiste dane. Tylko w ten sposób wybierzemy najlepszą polisę.

Cena mieszkania lub samochodu, którą wprowadzimy musi być zgodna z ceną rynkową. Oznacza to, że nie powinna być zaniżona, ani zawyżona. Jeśli wartość przedmiotu ubezpieczenia zostanie zaniżona, to musimy się liczyć z tym, że ubezpieczyciel wypłaci nam niższą kwotę odszkodowania niż faktycznie poniesione koszty naprawienia szkody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *