Jak oszczędzać energię elektryczną w firmie?

Istnieje wiele sposobów na to, jak zaoszczędzić energię elektryczną w biurze. Większość z nich można wprowadzić, nie zmieniając przy tym zbytnio przyzwyczajeń pracowników. Często wystarczy ich po prostu poinformować, że zamierzasz zaoszczędzić na rachunkach za prąd, by podeszli do tego świadomie i odpowiedzialnie. Sprawdź kilka naszych propozycji!

Zamów audyt energetyczny

Audyt energetyczny pozwala określić bazowe zużycie energii. Zawiera konkretne wytyczne w zakresie podniesienia efektywności energetycznej w budynku. Warto tutaj skorzystać z usług doświadczonego przedsiębiorstwa. Specjalista przyjedzie do Twojej firmy i przeprowadzi pełną kontrolę obiektu. Sprawdzi, czy nie ma wycieków powietrza, problemów z izolacją lub możliwości zainstalowania energooszczędnego oświetlenia.

Zmniejsz szczytowe zapotrzebowanie

Jednym z najlepszych sposobów oszczędzania energii elektrycznej w biurze jest ograniczenie szczytowego zapotrzebowania. Obejmuje te godziny, w których zużycie prądu jest największe. Zazwyczaj przypada to na godziny 9-17. Możesz zmniejszyć zapotrzebowanie na prąd, wprowadzając elastyczny czas pracy. Niektórzy pracownicy mogą przychodzić na 7, a kończyć o 15, podczas gdy inni mogą zdecydować się na pracę od 9 do 17 lub 11-19. Pamiętaj też, by pod koniec dnia wyłączyć komputery, kserokopiarki, ekspresy do kawy, tostery i podobne urządzenia.

http://gkpge.pl/

Jeśli prowadzisz zakład produkcyjny, postaraj się uruchamiać ciężki sprzęt i wyposażenie fabryczne w godzinach wieczornych lub wczesnym rankiem. Dobrym rozwiązaniem będzie również praca zmianowa.

Zaprogramuj termostaty

Warto skorzystać z tej wskazówki, gdy Twoja firma pracuje w godzinach od 9 do 17. Nie musisz ogrzewać ani chłodzić miejsca pracy, gdy wszyscy poszli już do domu. Co ważne, nawet jeśli godziny pracy Twojego zespołu są różne, zastosowanie programowalnych lub inteligentnych termostatów nadal ma sens. W ten sposób możesz sporo zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.

Coraz większą popularnością cieszy się termostat z funkcją zdalnego sterowania. Takie urządzenie jest wyposażone w czujniki, więc aplikacja na telefonie poinformuje Cię, jeśli w budynku zrobi się za gorąco lub za zimno. Możesz też zarządzać ustawieniami tak, by zmiana temperatury odbywała się bez Twojej ingerencji.

Wyłącz światła, gdy nie są używane

Może wydawać się to oczywiste, ale w typowym biurze, światło w pokoju socjalnym, łazience, czy sali konferencyjne świeci się cały czas, nawet gdy nikt nie korzysta z wymienionych pomieszczeń. Warto więc uczulić na to pracowników. Na wszelki wypadek możesz również zamontować czujniki ruchu do oświetlenia.

Używaj energooszczędnych żarówek

To jeden z najłatwiejszych i najszybszych pomysłów na zaoszczędzenie energii elektrycznej w firmie. Zamień tradycyjne żarówki na LED. Dodatkowo skorzystaj z naturalnego oświetlenia. Istnieje duża szansa, że w słoneczny dzień wcale nie trzeba będzie włączać światła.

Włącz wentylatory

Jeśli chcesz zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w miejscu pracy, włącz wentylatory w biurach, magazynach, pokojach socjalnych, salach konferencyjnych i kuchni. Utrzymają odpowiedni przepływ powietrza, dzięki czemu system HVAC może działać wydajniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *