Całoroczne oszczędzanie prądu

Wzrastające ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na rozsądne gospodarowanie zasobami. Bardzo często możemy zaoszczędzić część pieniędzy poprzez naprawdę proste rozwiązania. Co ciekawe, często w okresie letnim zapominamy o tych cennych nawykach. Oszczędzać warto jednak przez cały rok.

Oszczędzanie energii elektrycznej w okresie zimowym

W przypadku ogrzewania elektrycznego wydatki wyglądają naprawdę poważnie. Ten rodzaj ogrzewania jest co prawda skuteczny, jednak w okresie zimowym wiąże się ze znacznym wzrostem wydatków. Trudno jednak zrezygnować z ogrzewania mieszkania w okresie cięższych mrozów. Możesz jednak oszczędzać energię elektryczną na kilka sposobów – zarówno długofalowo, jak i doraźnie. Jeśli tylko masz możliwość, wymień okna: stare, nieszczelne okna drewniane powodują największą stratę ciepła. W przypadku wynajmowanego mieszkania nie jest to takie proste, dlatego możesz choć trochę zabezpieczyć się przed zimnem. Wykorzystaj zrolowane koce lub specjalnie uszyte długie ochraniacze na parapety oraz do układania pod drzwiami. Dzięki temu nawet w chłodniejsze noce nie poczujesz dotkliwego zimna płynącego z nieszczelnych okien. Wymiana starych sprzętów to kolejny etap: pora zainwestować w energooszczędną lodówkę, która nie tylko zużywa o wiele mniej prądu, ale również jest wygodniejsza w obsłudze. Bez problemu możesz również wymienić żarówki: energooszczędne są już w zasadzie standardem. Jeśli w Twoim mieszkaniu lub domu nadal znajdują się starsze żarówki, wymień je na energooszczędne. To stosunkowo niewielki jednorazowy wydatek, a pozwala na zaoszczędzenie energii elektrycznej nie tylko w czasie zimy, ale również latem.

Oszczędzaj także latem

W okresie letnim często zapominamy o konieczności oszczędzania energii elektrycznej. Dni są dłuższe, nie potrzebujemy również ogrzewania – wszystko to sprawia, że wydatki są o wiele niższe. Łatwo wówczas odpuścić nieco w kwestii oszczędzania. Warto jednak przyjrzeć się dokładniej kosztom energii elektrycznej także w okresie letnim. Jeśli korzystasz z klimatyzacji, zdecyduj się na urządzenie o najwyższej klasie energetycznej. Zbyt niska temperatura w pomieszczeniu to nie tylko dodatkowy wydatek, ale również sytuacji niekorzystna dla zdrowia. Jeżeli nie zależy Ci na bardzo niskiej temperaturze, zastąp klimatyzację wiatrakami.

Przyjrzyj się także umowie na dostawę energii elektrycznej. Niewykluczone, że konkurencyjna oferta będzie o wiele korzystniejsza, dlatego warto zapoznać się z propozycjami dostępnymi na rynku. Uważaj na promocje – zanim z nich skorzystasz, przeczytaj dokładnie umowę i sprawdź, czy rzeczywiście niosą one aż tak duże oszczędności. Mieszkasz w domu jednorodzinnym? Poszukaj również oszczędności w obszarze oświetlenia zewnętrznego; możesz zdecydować się na oświetlenie z czujnikiem, dzięki czemu światło zapalać się będzie wtedy, gdy ktoś przechodzi obok czujnika, a po chwili gaśnie. Ciekawym rozwiązaniem na oświetlenie ogrodu lub okolic bramy są także lampki solarne. Nie są źródłem silnego światła, ale świetnie sprawdzą się jako sposób na wytyczenie ścieżki na taras czy do furtki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *